Lubartów, maj 2019

My już wygraliśmy!

SP4_MOLubartów.jpg

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 4 w Lubartowie

Nasze działanie w akcji Masz Głos, miało polegać na comiesięcznej publikacji krzyżówki samorządowej, opartej na informacjach publicznych.Zmodyfikowaliśmy je. Stwierdziliśmy, że edukację obywatelską należy zaczynać wcześnie i adresatami naszego działania zostały lubartowskie szkoły.Wiedza to władza, władza to pieniądze. Zdecydowaliśmy się przeprowadzić lekcję poglądową dla uczniów lubartowskich szkół. Którzy mogli bezpośrednio doświadczyć, jak ich wiedza i umiejętność odnajdywania odpowiedzi jest wynagrodzona.Oczywiście uczestnictwo w lekcji nie było obowiązkowe, wymagało i uczestnictwa i pośrednictwa nauczyciela przy przesłaniu właściwego hasła, ale sądzimy, że to nie był uciążliwy wymóg dla zaangażowanego pedagoga. Który mógł być wręcz inspiratorem takiej lekcji wychowania obywatelskiego w praktyce.

Konkurs nie był indywidualny, wymagał wspólnego działania dla wspólnego dobra. Cóż to jest innego, niż budowanie może mikro, ale lokalnej – wspólnoty.

Taki sens miał dla nas ogłoszony konkurs, oparty na wiedzy dotyczącej naszego samorządu lokalnego.

Na podobnych zasadach działa samorząd szkolny, więc na naukę praktycznej wiedzy o społeczeństwie nigdy nie jest – za wcześnie.

I w podobnym tonie, podczas naszego spotkania wyraziła się wychowawczyni zwycięskiej klasy VA - Pani Dorota Misiarz.

Laureaci, z pełną tego świadomością, powiedzieli nam, że mieszkają na terenie różnych gmin. Wiedzieli, że gmina jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego. 

Już dziś wiemy, że w VA spotkaliśmy świadomych wyborców; potencjalnie radnych, urzędników samorządowych i liderów społecznych. 

Takie idee przyświecają wg nas akcji Masz Głos. Organizowaniu się m.in. wokół sprawy ważnej, pożytecznej z punktu widzenia większej, czy mniejszej grupy mieszkańców. Którymi są przecież lubartowscy uczniowie.

Dzięki akcji mogliśmy zaproponować nagrodę za wiedzę. A ze względu na temat i adresatów krzyżówki – poprosiliśmy o patronat Burmistrza Miasta Lubartów Krzysztofa Paśnika.

Na spotkaniu przekazaliśmy list gratulacyjny i każdy z uczniów dostał upominki z logotypem Miasta Lubartów, a wszyscy torbę cukierków dzięki uprzejmości Prezesa sieci Gama Pana Grzegorza Poznańskiego.
Gratulacje należą się Dyrektorowi Szkoły Panu Krzysztofowi Świciowi, Pani Dorocie Misiarz i uczniom klasy VA Szkoły Podstawowej nr 4 im. Jana Pawła II w Lubartowie 
Nagrodę w wysokości 500 zł przekazaliśmy na konto Rady Rodziców. Naszym zdaniem, zdobycie, bądź poszerzenie wiedzy dotyczącej lokalnego samorządu ma procentować. A aktywność popłacać. Tym bardziej, że rozwiązaniem było hasło: wspólnota samorządowa.
Jeszcze raz gratulujemy! Dziękujemy za fantastyczne spotkanie.
Na naszym kanale YT dostępne wideo ze spotkania. 
https://www.youtube.com/watch?v=Sm4ZbbpTOnY
https://www.youtube.com/watch?v=Gja6_hlPtF4