Lubartów, styczeń 2019 

W kategorii szybkości odpowiedzi, prowadzi Gmina Firlej

 
Firlej.jpg
MOL_nagrody Gmina Firlej.jpg

Jak pamiętacie, po konferencji prasowej u Burmistrza Paśnika, zapytaliśmy o nagrody przyznane urzędnikom. Z efektem zapytania możecie zapoznać się na naszym profilu

Napisali o tym również: Dziennik Wschodni, Wspólnota Lubartowska, Lubartów24, KanalS, Przegląd Lubartowski.

 

Po ukazaniu się tych informacji, padło kilka pytań od naszych czytelników. Pytaliście o to, czy pracownicy urzędu dostają premie świąteczne, jak to wygląda w innych urzędach, dlaczego nie pytamy innych urzędów, czemu nie ma wszystkich nazwisk…

Zaczynając od początku – zapytaliśmy o premie świąteczne. Wnioski o udostępnienie informacji publicznej, dotyczące wysokości wszystkich przyznanych premii, wysłaliśmy do wszystkich urzędów Gmin Powiatu Lubartowskiego.

Wysokość nagród w latach poprzednich publikujemy niżej.

Jeśli chodzi o nazwiska… Osoby pełniące funkcje publiczne są zobowiązane do ujawnienia takich informacji, z kolei urzędy na ogół stoją na stanowisku, że nie dotyczy to pozostałych pracowników. Oczywiście mamy wyroki sądów administracyjnych, które nie podzielają tego poglądu, ale nam raczej chodzi o sumę wydatków, niż listę nazwisk.

Wyjątkiem jest tutaj dla nas jedna.  Naszym zdaniem nagrody, które są przyznawane „za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej” powinny być bezwzględnie jawne zarówno w nazwisku, kwocie jak i uzasadnieniu. Niestety, jak wiemy, nagrody te są najczęściej traktowane, jako uzupełnienie pensji, niż wyróżnienie faktycznych zasług.

Wracając do tytułowej Gminy Firlej… Tydzień temu (27.12) wysłaliśmy wnioski do wszystkich Gmin Powiatu Lubartowskiego. Jeśli zajrzycie na MOL-a, to widzicie, że Firlej był poprzednio ostatnią gminą, której odpowiedź publikowaliśmy.  Tym razem jest pierwszą gminą, która odpowiedziała na nasz wniosek i za to brawa.

Czekamy na pozostałe odpowiedzi.

Przypominamy, Drodzy mieszkańcy, że to wy wypłaciliście te nagrody i macie prawo wiedzieć o swojej szczodrości. 

Pozostałe odpowiedzi, będziemy publikować tutaj w miarę ich otrzymywania.

Odpowiedzi ze Starostwa Powiatowego oraz gmin: Firlej, Michów, Uścimów, Kock, Jeziorzany, Ostrów Lubelski, Abramów, Niedźwiada, Serniki, Lubartów, Kamionka, UM Lubartów

Gmina Ostrówek zdecydowała się przesłać odpowiedź po odebraniu naszej skargi.

Lubartów, czerwiec 2018 

Jak nagradzano w gminach naszego powiatu

A w Krakowie bieda była…

 
Nagrody Powiat Lubartowski

 

Przynajmniej, jeśli chodzi o nagrody, o które pytałyśmy za lata 2013 – 2015.
 
W tym roku Krakowa nie pytamy. 
Pytamy gminy Powiat Lubartowski 
Uprzedzaliśmy, że to nie jest krucjata przeciwko Wójtowi Abramowa. 
A jak się okazało: „w latach 2016, 2017, 2018 nie zostały przyznane żadne nagrody pracownikom Urzędu Gminy w Abramowie, za wyjątkiem nagród jubileuszowych”.
A z kolei w Kamionce, to lepiej nie być radcą prawnym. Ogólnie za 2016 urząd przyznał 96.900 zł nagród, za 2017 – 94.400 zł, a w tym roku do tej pory – 58.700 zł.
Urząd Miejski w Kocku w 2016 wypłacił 15.450 zł ośmiu pracownikom. W 2017 nagrody otrzymało 15 pracowników na łączną kwotę 36.800 zł. W 2018 Urząd wydał 4.950 zł na pięciu pracowników.
Nasz miejscowy Urząd Miejski w tym roku jeszcze nie nagradzał. A w 2016 i 2017 nagrody były skromniejsze, niż w latach poprzednich. Czemu? Chyba nie przez rozgłos? 
W każdym razie Z-ca Burmistrza i Sekretarz Miasta w 2016 otrzymali po 6.111,78 zł, a w 2017 – 6.739,72 zł.
Urząd Gminy Lubartów też nie był rozrzutny, tylko jeszcze bardziej, niż miejski. Taki Z-ca Wójta zasłużył na 348,62 zł netto w maju 2016 i 2017. Jak to mówią – szału nie ma, lepiej być Sekretarzem Gminy.
W Michowie, jak w Abramowie. Może nie bida z nędzą, ale nagród za lata 2016-2018 nie przyznali.
Czyli nagroda to dodatek do pensji nie w każdym urzędzie.
Urząd Gminy Niedźwiada nam nie uszczegółowił, więc możemy podać dane łączne kwot (brutto) wypłaconych z tytułu nagród uznaniowych i jubileuszowych.
2016 – 94.871,80 zł
2017 – 128.473,20 zł
2018 – 70.704,15 zł (do 29 maja)
Są aktywiści z Niedźwiady? Jak wam trzeba, to dopytajcie.
Urząd Miejski w Ostrowie Lubelskim nagrodził w 2016 roku kwotą 17.850 zł, w 2017 – 19.300 zł. Za 2018 nagród jeszcze nie wypłacano. Zastępca Burmistrza w 2016 nagrody nie dostał, a w 2017 jedyne 1200 zł.
Serniki też w tym roku do maja nie nagradzały. Za to uszczegółowiły odpowiedź, podobnie jak Urząd Miejski w Kocku i Gminy Kamionka, zamiast podawać widełki od kwoty do kwoty. Za co mają u nas plus.
W każdym razie Gmina Serniki na nagrody w 2016 roku wydała 35.300 zł, a w 2017 – 30.300 zł.
Gmina Uścimów dołącza do Kocka, Kamionki i Sernik, podając poszczególne pozycje. W 2016 wypłacono 3.800 zł (łącznie) nagród, w 2017 – 2.000 zł. W 2018 nagrodzono operatora maszyn specjalnych w kwocie 500 zł.
Pewnie dla niektórych będzie to zaskoczenie, ale
Starosta Lubartowski w latach 2016, 2017, 2018 r. nie przyznawał nagród pracownikom Urzędu.
Kogo brakuje w tym gronie? Firleja, Jeziorzan, Ostrówka. 
Urząd Gminy Jeziorzany od 19 maja milczy. Może im jakoś bardziej ePUAP nie działa, podobnie jak nam przy wnioskach do Firleja i Ostrówka. Uzupełnimy po nadesłaniu odpowiedzi. Myślimy, że dostaniemy je równie szybko, co w przypadku pozostałych gmin Powiatu Lubartowskiego.

Update: Wójt Ostrówka Tomasz Piecak szybko nam odpowiedział. Że to informacja przetworzona. 
Przepraszamy Wójta, no ale musimy, bo pod tym się podpisał.

...

nie myślcie, że to koniec. Pod galerią ciąg dalszy.

UPDATE: odmówiliśmy wykazania szczególnego interesu i nie zgodziliśmy się z tym, że jest to informacja przetworzona. Wójt Ostrówka zdecydował się przekazać nam informacje o przyznanych nagrodach.

UPDATE II: Gmina Firlej przesłała nam informację o nagrodach.

 

Dialog na stół z powyłamywanymi nogami, czyli 5,20 to nie 5


Uważaj, o co pytasz, bo na pół paznokcia więcej się nie dowiesz.

Wnioski o wysokość przyznanych nagród w samorządach wysłałyśmy do wszystkich jednostek Powiatu Lubartowskiego. Do Starostwa Powiatowego także.
Treść była jednakowa, stąd nasza pomyłka – Starostwo Powiatowe zapytałyśmy o pracowników urzędu gminy. Oczywiste, że Starosta żadnych nagród pracownikom urzędu gminy nie przyznaje. 
I do tego ograniczyła się odpowiedź. 
Można było odpowiedzieć, że nie ma takich uprawnień. 
Można było odpowiedzieć, że pracownikom urzędu gminy nie, natomiast w Starostwie nagrody wypłacono na kwoty… X
Z takim przykładowym dialogiem się to kojarzy:
- Dostałeś 5 zł reszty?
- Nie, nie dostałem.
- Jak to nie?
- Nie, bo to było 5,20 i nie w tym sklepie.

Dobrze, że mamy czujnych czytelników. 
To co, ponowny wniosek. 
Tak to jest, jak się robi naloty dywanowe. Ale długo nie trwało. Jak to mówią „siedź w kącie, a znajdą cię'' Panie Starosto Lubartowski.

Nagrody Starostwo Lubartowskie
Nagrody Starostwo Lubartowskie