W grudniu 2018, opowiedzieliśmy naszym czytelnikom, co robił Christian Davies z The Guardian w Lubartowie?
Długo rozmawialiśmy o tym, czym się zajmujemy i jak się nam działa w małym mieście na Lubelszczyźnie. 
Czytał gazetę „władzy”, spacerował po mieście i wspólnie z nami odwiedził Urząd Miasta w Lubartowie. Dziennikarz spędził z nami kilka godzin. Zadawał wiele pytań, a niektóre odpowiedzi były dla niego dość niezrozumiałe. Kiedy chwaliłyśmy się, że 12 radnych udostępniło nam na pierwszej sesji kontakty, dla nas to było „aż”, natomiast dla niego „tylko”. I tu często się poprawialiśmy ;) 
Nasza wizyta w Urzędzie udała się na chybił-trafił. Nie byliśmy pewni, czy uda nam się spotkać z nowym Burmistrzem Krzysztof Paśnik . Udało się! Poczekaliśmy w sekretariacie na swoją kolejkę i ostatecznie rozmawialiśmy ponad godzinę. Rozmawialiśmy oczywiście o polityce i jawności w życiu publicznym.
W drodze na stację zaszliśmy na kawę do Włoskiej Roboty. Przecież Lubartów, to urzędy, władza, działacze, kościoły, Pizzeria Włoska Robota, galerie handlowe, stary żłobek, W Bramie, …itd. itd. 
Jakie wrażenia? Polska, to nie tylko prawda warszawska. Społecznicy i działacze obywatelscy spotykają się z różnymi problemami. Wiemy, że w dużych miastach działa się inaczej. O problemach tych organizacji możemy przeczytać w mediach ogólnopolskich. Co z resztą? 

Dzisiaj możemy przedstawić naszym czytelnikom tekst, który napisał Christian Davies po rozmowach z nami i nie tylko:

Poland’s democratic spring: the fightback starts here

Christian Davies w Lubartowie
Miasto Obywatelskie Lubartów z Christianem Davies'em u Burmistrza